Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Ińsko

zachodniopomorskie

Ciało mężczyzny z biegiem lat podlega zmianie i osłabieniu. Niedomagania w byciu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to zaledwie kilka z elementów towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej mają seniorzy?

Promocja pieluchy Wałcz

Choroby wieku starczego to skutek naturalnego procesu, którym jest starzenie się organizmu, przecież ich działanie może przyspieszyć m.in. styl życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby starsze często muszą zrozumienia, cierpliwości i pomocy, a także kontroli i ochrony w najniższych czynnościach. Mogą być kłopot np. z zwykłą toaletą – wtedy pomocne będą pieluchomajtki dla dużych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej występujące wady w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego, cierpią głównie kobiety, ale problem może działać zarówno mężczyzn. To jedna spośród najbardziej wstydliwych dolegliwości, o której zawsze żaden senior nie chce rozmawiać. Prawdopodobnie istnieć faktem chorób układu nerwowego, najczęściej ale jego motywacją są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Wałcz

Zwykle trzeba mieć pieluchomajtki dla dużych, ale także wdrożyć odpowiedni plan działania – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to następna z chorób będących często w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia zmian w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, i ostatnie jest u kobiet po 50. lub 60. roku bycia. Przed menopauzą to estrogeny chronią przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej godzi się z podatnością na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia opinii i choroba Alzheimera

Zapominanie imion, nazw sytuacji oraz doświadczeń, kłopoty z koleją pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej ważne, jeśli senior jest pod stałą opieką. Gdy zostanie indywidualny i zapomni ważnych spraw – np. wyjdzie z domu bez zamknięcia go na sposób, odkręci gaz, wyjdzie jeden na miasto także nie będzie wiedziałem wrócić – pewno się to zapomnieć tragicznie. Zaburzenia pamięci to przykra i zła dolegliwość, często – mimo że nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Może obecne stanowić przecież i otępienie, uszkodzenie mózgu, które spowalnia jego rolę. Zaburzenia też potrafią towarzyszyć np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To zaburzenie układu sercowo-naczyniowego jest zwykle u osób po 65. roku życia – choruje na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, głównie w początkowym stadium. Wada jest efektem procesów występujących w naczyniach tętniczych w moc starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, jakie potrafią spowodować lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni styl istnienia a niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie wielkich mierze alkoholu, a i uwarunkowania genetyczne. Lepiej jak najwcześniej zadbać o profilaktykę, czyli zmienić styl życia a dietę, a także minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i leczyć preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania wskazują, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to fakt osób około 60. roku bycia. W podeszłym wieku cukrzyca może przebiegać bez widocznych objawów. Są natomiast czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga czy otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek oraz wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Wałcz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments