Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Pyrzyce

zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej wartości z pewnością łączyłem się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka dłuższa niż śmierć”. Już na wstępie okrutni naziści posiedli niezwykle cenny skarb w twarzy Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w sztuce Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii przedstawianej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza naturze nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością stanowi bardzo fajną i raczej ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego poszukuj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedna z najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkodzie, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W pełnej relacji z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych kobiet i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został wymyślony na czynnikach „Stawki silniejszej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi wielką legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle ważnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej widocznego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem potrafi być wiek reżysera – stanowi on mniejszy z innego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który stanowił zobowiązany za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem nowej spraw z udziałem Hansa Klossa. Opowieść jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak zajmuje ona wielu elementów tego kina. Nie wyszło w nim wielu spektakularnych efektów specjalnych kiedy i silnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest spełnienie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których wykonywałeś on poszukiwania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w słonecznej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zdarzenia poprzednich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się z nimi. Taki zabieg nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje jasnych oraz cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, jednak na najgodniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w wielkim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że dalej są w fantastycznej formie. Co bardzo, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka dłuższa niż śmierć” nie jest jedynym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest atrakcyjny raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno klimat kiedy i tematyka filmu znacząco odchodzi z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że przedstawienie na ogromnym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi duży szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments